niedziela, 19 grudnia 2010

Cuba Libre.

Dziś pomimo mrozu za oknami, przeniesiemy się do gorącej Kuby. Z utworami zespołu Buena Vista Social Club w tle, poznamy historie jednego z najczęściej zamawianych koktajli na świecie.

Cuba  Libre znaczy Wolna Kuba, pewnie nie jedna osoba pomyśli że to jakiś żart, jednak geneza tej nazwy jest trochę bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.
Kiedy zamawiałam w barze pierwszą colę z rumem znaną pod nazwą Cuba Libre, nie rozumiałam co tak naprawdę  oznacza to wyrażenie. Wydawało mi się, że chodzi o przyszłość wyspy uciemiężonej rządami socjalistycznego rządu. Myślałam, że jest to hasło opozycji, którym posługuje się cały świat i które na Kubie prawdopodobnie będzie zakazane. Okazało się, że jest odwrotnie. Cuba Libre powstała właśnie dzięki kubańskiej rewolucji z 1958 roku. Wtedy wyspa została ostatecznie oswobodzona spod wpływu obcych państw, które w bardziej lub mniej otwarty sposób sprawowały nad nią władzę. "Wolna Kuba" to jest właśnie ta, którą od kilkudziesięciu lat rządzi Fidel Castro. Wolna, bo niezależna. Tak wolna, jak była pięć tysięcy lat temu, gdy przybyli na nią pierwsi ludzie z plemienia Sibonej.
Beata Pawlikowska, Blondynka na Kubie
Nazwę Cuba Libre zawdzięczamy amerykańskim żołnierzom przebywającymi na Kubie podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Historia mówi o tym że pewnego popołudnia grupa wojskowych po służbie wybrała się do baru na Starej Hawanie. Fausto Rodriguez nazywany potem Captain Russell, zamówił złote Bacardi z colą, lodem i limonką, drink smakował mu tak że zamówił jeszcze kilka kolejek, po którejś kolejce z rzędu jeden z żołnierzy wzniósł toast ¡Por Cuba Libre! aby uczcić niezależność Kuby.

Zajmijmy się jednak recepturą drinku. Wiele osób twierdzi ze jedyną dopuszczalną wersją Wolnej Kuby jest koktajl na bazie kubańskiego rumu - Havany Club, ja osobiście podzielam to zdanie. Bacardi obecnie ma już niewiele wspólnego z Kubą, nie bez powodu barmani na Kubie podaja C. Libre z Havaną.

Receptura Cuby Libre wygląda następująco:
  • 50ml białego rumu
  • 100ml coca-coli
  • ćwiartka limety

Do szklanki typu Highball wrzucamy trzy kostki lodu, wlewamy 50ml białego rumu, uzupełniamy colą, wyciskamy limetę i wrzucamy do drinka. Do dekoracji używamy dwóch słomek.Podam jeszcze kilka przykładów wariacji związanych z Cubą Libre.

Coppertone - jest to Malibu z Cherry Coke, moim zdaniem bardzo ciekawa kombinacja.
Cuba Light - rum z dietetyczną colą.
Witch Doctor - ciemny rum z Dr. Pepper.
Cuban Missile Crisis - drink ten różni się od klasycznego Cuba Libre tym że, do jego przygotowania wykorzystujemy wysokoprocentowy rum (Bacardi 151 75,%)
“Hot” Cuba Libre - popularny w Indiach, dodatkiem jest tutaj splash Karaibskiego ostrego sosu (np. Capt'n Sleepy's Quintessential Habanero lub Matouk's).
Virgin Cuba Libre - Cuba Libre bez rumu :) (pomysł z The Big Bang Theory Comedy).

W Nikaragui możemy napić się drinka o nazwie Nica Libre, składającego się z lokalnego rumu Flor de Cańa i coli, zaś w Wenezueli napijemy się Cuba Libre Preparado czyli Cuba Libre z dashem Ginu i Agnostury(gorzka ziołowa wódka). W Hiszpanii, Chile i Argentynie możemy zamówić Ron-Cole lub Cubate i dostaniemy Cube Libre, w Ameryce możemy prosić o Caribbean Queen (określenie to pochodzi od piosenki Billy Ocean).
Nawet my, Polacy, możemy napić się swojej wersji Wolnej Kuby - Poland Libre, do przygotowania tego drinka użyjemy Burna i rumu, dzięki czemu uzyskamy czerwony kolor.

Jeśli ktoś będzie miał okazje raczyć się Wolną Kubą w domowym zaciszu, powinien posłuchać utworu Rum and Coca-Cola zespołu The Andrews Sisters.

Myślę że po przeczytaniu tego artykułu, każdy pijący Cube Libre zastanowi się przez chwile nad złożoną historią tego drinka i będzie w stanie wyobrazić sobie, siebie, przebywającego w komunistycznej Kubie, pijącego imperialistyczną colę z rumem.

1 komentarz: